چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 86291
 بازدید امروز : 546
 کل بازدید : 1724622
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.3906
ساعت
اخبار > مراسم سلطان نوروز در آلبانی برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم سلطان نوروز در آلبانی برگزار شد.

گزارش مراسم سلطان نوروز در آلبانی

روز جمعه 22 مارس سال 2013 میلادی برابر با 2 فروردین 1392 در آلبانی عید " سلطان نوروز" در محل مرکز جهانی بکتاشیه برگزار شد. این عید در هر سال توسط مرکز جهانی بکتاشیه که امسال به رهبری حاج بابا موندی، در محل عبادتگاه جدید بنام " ادوئون" برگزار گردید.
در این مراسم رهبر جهانی بکتاشیه حاج بابا موندی در حضور صدها مومن به انجام مناسک این عید از جمله ثنا و مدح خداوند تبارک و تعالی، ائمه و اهل بیت (ع) و بخصوص حضرت امیر المومنان علی ابن ابی طالب (ع) ، پرداخت.
در تعبیر این عید بزرگ ، رهبر جهانی بکتاشیه حاج بابا موندی در تبریک رسانه ای خود، به تمامی بکتاشی های آلبانی این عید بزرگ را روز " تولد امام علی (ع) ، روز اشراف دنیای علوی و شیعی و روز احیاگری" دانست.
این روز در آلبانی جزو تعطیلات رسمی این کشور می باشد و مقامات عالی رتبه دولتی، سفرای کشورهای مختلف در آلبانی، رهبران مذهبی و مومنان مختلف در این روز به مرکز جهانی بکتاشیه سر می زنند و این عید بزرگ را به رهبر جهانی بکتاشیه حاج بابا موندی تبریک می گویند. مانند دیگر سال ها، امسال هم این مراسم به صورت زنده یا خبری توسط تمامی شبکه های تلویزیونی آلبانی از جمله شبکه دولتی صدا و سیمای آلبانی tvsh، و دیگر شبکه های خصوصی تلویزیونی ماننده top channel,vizion +,koha tv, shijak tv, ora news, abc news,klan tv, Tirana tv, news 24, a1 report, plane tv, Albanian screen, channel one… این مراسم را، پوشش دادند.
  جناب آقای عزیزی، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در تیرانا ضمن حضور در مرکز جهانی بکتاشیه که با استقبال گرم بکتاشی ها و خصوصا رهبر جهانی بکتاشیه حاج بابا موندی به ایشان و تمامی بکتاشی ها این روز و عید بزرگ که به قول بکتاشی ها سالگرد میلاد مولا علی (ع) می باشد، تبریک گفتند.
این عید بزرپ را مقامات عالی رتبه دولت آلبانی از جمله ریاست جمهوری، نخست وزیر، رئیس مجلس، نماینده احزاب اپوزیسوین به رهبر جهانی بکتاشیه حاج بابا موندی تبریک گفتند.
مقامات عالی رتبه که این روز بزرگ را به رهبر جهانی بکتاشیه و مومنان بکتاشی در آلبانی تبریک گفتند عبارتند از:

ـ آقای بویار نشانی، ریاست جمهوری آلبانی: " "ارتباط آلبانی با بکتاشیسم، همواره یک رابطه جذاب، چند بعدی، معنوی، اجتماعی و سودمند، بوده است ". 

 آقای صالح بریشا، نخست وزیر آلبانی: " بکتاشیه برای مردم آلبانی مایه الهام بوده است و آنهایی که دکترین آلبانیی را ترسیم کردند برادران بکتاشی فراشری بودند، و این مهم را نبایستی فراموش کنیم."

ـ خانم یوزفینا توبالی، رئیس مجلس آلبانی : این عید مبارک بکتاشی ها برای مردم آلبانی دمکراسی را به  ارمغان آورد زیرا هر دو عید در یک روز افتادند."

ـ آقای لولزیم باشا، شهردار تیرانا ضمن تبریک عید " سلطان نوروز" اظهار داشت که بزودی عبادتگاه جدید بکتاشیه مورد بهره برداری قرار می گیرد.


١٤:٠٧ - 1392/01/19    /    شماره : ٥٩٦٧٤٩    /    تعداد نمایش : ١٣٤٨