دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار " نقش دانشجو در توسعه کشور " با تاکید بر دیدگاه حضرت امام خمینی (ره)

برگزاري سمینار " نقش دانشجو در توسعه کشور " با تاکید بر دیدگاه حضرت امام خمینی (ره)، در تانزانیا

           رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در تانزانیا بمناسبت بیست و پنجمین سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) ، سمینار ویژه ای را با حضور گسترده دانشجویان و اساتید و اصحاب رسانه در دانشگاه بین المللی کامپالا شهر دارالسلام  برگزار نمود.

           در این سمینار که با عنوان " نقش دانشجویان در توسعه کشور " با تاکید بر دیدگاه امام خمینی (ره) و تجربه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، مهدی آقاجعفری سفیر کشورمان، پرفسور محمد اندولا  رئیس دانشگاه کامپالا و اساتید و کادر آموزشی این دانشگاه و اساتید و دانشجویانی از دانشگاههای مختلف دارالسلام شرکت داشتند.

        سمینار با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و سپس سخنرانان پیرامون موضوع سمینار مطالب خود را ارائه نمودند.

        مرتضی صبوری رایزن فرهنگی کشورمان ابتدا در سخنان خود ضمن عرض خیرمقدم به حضار و تشکر از ریاست دانشگاه کامپالا ، هدف از برگزاری سمینار مذکور را که بمناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) بود ، تشریح نمود. نامبرده اشاره داشت که در دیدگاه امام خمینی (ره) مبداء همه تحولات خوب و بد جامعه ، دانشگاه است و چنانچه دانشگاه اصلاح شود جامعه اصلاح و سعادتمند میگردد و بالعکس چنانچه دانشگاه فاسد و منحرف باشد جامعه نیز منحرف خواهد شد. رایزن فرهنگی با تاکید بر نقش بی بدیل دانشجویان و دانشگاهها در پیشرفت و توسعه کشور ، دانشجو را سرمایه مهم جامعه دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و زمینه رشد و تعالی علمی و اخلاقی وی فراهم شود . وی اظهار داشت استقلال کشور در گرو تربیت صحیح دانشجویان بعنوان رهبران و مدیران آینده جامعه است و سرمایه گذاری صحیح در این بخش ، آینده کشور را از ابعاد مختلف رشد و تعالی و استقلال تضمین می نماید ، همچنانکه قدرتهای سلطه گر نیز برای سلطه بر کشورها ، اهمیت ویژه ای برای دانشگاهها و دانشجویان کشورها قائل هستند و سعی دارند به بهانه های مختلف تربیت مدیران و رهبران آینده کشورها را در اختیار خود بگیرند و فرهنگ برتری کاذب خود را به آنها تلقین نمایند.

         مهدی آقاجعفری سفیر ایران نیز در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از ریاست دانشگاه کامپالا و رایزنی فرهنگی برای هماهنگی سمینار مذکور ، پیرامون دیدگاه امام خمینی (ره) در خصوص دانشجو و دانشگاه و نقش آنها در پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران سخنرانی نمود. ایشان جایگاه دانشگاه را از منظر امام خمینی (ره) بسیار برجسته دانست و با اشاره به بیانات مختلف مرحوم حضرت امام (ره) ، سرمایه گذاری در بخش دانشگاه را برای حفظ استقلال و توسعه کشور ضروری برشمرد. نامبرده با ذکر آمار تعداد دانشجویان و دانشگاههای ایران در قبل و بعد از انقلاب ، پیشرفت شگرف ج.ا.ایران را در سالهای پس از انقلاب مرهون توجه به دیدگاه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی ) دانست. جناب سفیر با اشاره به توطئه های مختلف استکبار علیه ایران از جمله تحریمهای همه جانبه ، رمز موفقیت ایران را در دستیابی به فنآوریهای نوین در بخشهای مختلف ، که ایران را در برخی حوزه های علمی جزو ده قدرت برتر نموده است ، سرمایه گذاری بر روی دانشگاهها و تربیت دانشمندان جوان دانست که علیرغم همه مشکلات ولی با خودباوری و اتکا به تواناییهای داخلی توانسته اند بخش قابل توجهی از فنآوریهای نوین را بومی سازی کنند که اینک در این حوزه ها صادرات فنی مهندسی ایران بسیار قابل توجه میباشد و ایران آمادگی دارد تجارب و دانش خود را در اختیار دوستان خود از جمله تانزانیا نیز بگذارد.

          پرفسور محمد رئیس دانشگاه بین المللی کامپالا نیز در سخنرانی خود با تشکر از سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری سمینار مذکور ، موضوع سمینار را برای دولتمردان و دانشگاهها و دانشجویان تانزانیا بسیار مهم برشمرد و با اشاره به پیشرفتهای ج.ا.ایران ، استفاده از تجارب ایران را برای کشوری چون تانزانیا که در مسیر توسعه قرار دارد ، با اهمیت توصیف نمود. جناب پرفسور تبادل دانش بین کشورهای دوست با رعایت مصالح و مقتضیات خود را در تسریع پیشرفتها ضروری دانست و در این مسیر توجه مسئولین و دولتمردان کشور را برای پیگیری این مهم خواستار شد و اشاره کرد دانشگاه کامپالا به سهم خود از همکاری با دانشگاههای ایران استقبال می نماید و درخواست نمود سفارت و رایزنی فرهنگی ایران شرایط لازم را برای این همکاریها فراهم نمایند.

        دکتر مصطفی کایوکا استاد دانشگاه دارالسلام نیز در سخنرانی خود به جایگاه دانشگاه و دانشجو در توسعه و پیشرفت کشور اشاره کرد. وی با تشریح وضعیت دانشجویان در افریقا خاصه تانزانیا ، روند موجود در حوزه دانشگاهها را را مطلوب ندانست و بر ضرورت بازنگری در سیاستها و برنامه های دانشگاهی در تانزانیا تاکید نمود . نامبرده با اشاره به فعالیتهای قدرتهای بزرگ مانند آمریکا در جذب نخبگان علمی آفریقا ، بر لزوم هشیاری دولتمردان و دانشجویان در خصوص مهاجرت نخبگان آفریقایی به خارج از کشور تاکید کرد. وی حوزه پایان نامه و تحقیقات را نیز بسیار مهم دانست و اظهار داشت قدرتهای خارجی با برنامه ریزی و با لطائف الحیل و به دست خود دانشجویان افریقایی اطلاعات و گزارشات تحقیقاتی کشورها را سرقت میکنند و عملا بسیاری از دانشجویان خاصه دانشجویان دکترا بدون آنکه خود آگاه باشند ، در مسیر مقاصد قدرتهای بزرگ کار میکنند . دکتر کایوکا با اشاره به بازدیدهای خود از ایران و پیشرفتهای آن ، تجارب ایران را در حوزه دانشگاه و مراکز علمی تحقیقاتی بسیار عظیم و باارزش دانست که لازم است از این تجارب جوامع افریقایی از جمله تانزانیا بهره لازم را ببرند. وی یکی از آفت های دانشگاهی تانزانیا را مسئله مدرک گرایی دانشجویان عنوان کرد که باعث شده است دانشجویان از تواناییهای علمی مناسبی برخوردار نشوند و عملا پس از فارغ التحصیلی نیز چندان بحال جامعه مفید نباشند.

        سرکار خانم دکتر آسیه استاد دانشگاه کامپالا نیز با با اظهار خوشوقتی از برگزاری سمینار مذکور و تشکر از رایزنی فرهنگی ایران ، موضوع سمینار را نیاز مبرم دانشجویان کامپالا دانست که مدیران دانشگاه باید برای آن برنامه ریزی مناسبی داشته باشند . مشارالیها عنوان داشت نیاز امروز ما در تانزانیا تربیت نیروهای خلاق و مبتکر است و روش فعلی تحصیل در دانشگاهها چندان در این مسیر قرار ندارد و بعضا نیز بنا به عللی استعدادهای خوب یا از بین میرود یا به خارج از کشور مهاجرت می نماید. وی با اشاره به دستاوردهای علمی ایران ، تبادل تجارب علمی بین دانشگاههای ایران و تانزانیا را بسیار مهم و سودمند برای دانشجویان و اساتید و مدیران دانشگاههای تانزانیا برشمرد و خواستار توجه عملی مسئولین به این مهم شد. 

        خانم دکتر آسیه برقراری رفت و آمد مدیران و اساتید دانشگاههای ایران و تانزانیا را موجب سرعت گرفتن دانشگاههای تانزانیا در مسیر توسعه کشور دانست و وضع فعلی را شایسته دانشگاههای کشور ندانست.

        دکتر امانوئل مدیر آموزشی و استاد دانشگاه کامپالا نیز در سخنانی ، نگاه مسئولین ایران را به دانشگاه بسیار قابل توجه و مهم دانست و اظهار امیدواری نمود تانزانیا و از جمله دانشگاه کامپالا نیز بتواند از تجارب مدیریتی ایران در حوزه علمی دانشگاهی بهره مند گردد. وی با  اشاره به جوان بودن جامعه تانزانیا لزوم برنامه ریزی جدیتر برای جوانان خاصه دانشجویان را در تانزانیا از اهم اولویتهای دولتمردان و مسئولین دانشگاهها برشمرد و با تاکید بر تشابهات موجود از باب جوان بودن جامعه ایران و تانزانیا ، خواستار تبادل تجارب و دانش مدیریتی با ایران در مدیریت امور جوانان شد. 

          با اتمام سخنرانی ها ، دقایقی نیز به پرسش و پاسخ دانشجویی اختصاص داده شد و به سوالات دانشجویان پاسخ لازم ارائه گردید.

          لازم بذکر است در ابتدای سمینار فیلم زندگینامه حضرت امام (ره) برای دانشجویان پخش گردید و در پایان سمینار نیز رایزن فرهنگی کشورمان در مصاحبه با تلویزیون  ITV و خبرنگاران  ، به تشریح اهداف سمینار مذکور و دستاوردهای آن پرداخت.

 

 

 


١٤:٥٣ - 1393/03/13    /    شماره : ٦١٣٤٥٦    /    تعداد نمایش : ١٢٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج