شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

گردهمایی فصلی مبلغان

گردهمایی فصلی مبلغان با عنوان : تدبر در قرآن درسوریه

 نمایندگی مقام معظم رهبری در سوریه سه شنبه 2 اسفند ماه 1390 گردهمایی فصلی مبلغان در این کشور را برگزار کرد. سخنران این فصل از گردهمایی های مذکور، حجةالاسلام و المسلمین دکتر علی خیاط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود.
وی در این گردهمایی ضمن تبریک ایام باسعادت ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) وامام صادق وهمزمانی آن با ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران بحثی را در خصوص تدبردر قرآن واهمیت آن از منظر کتاب وسنت پرداخت.
خاطر نشان می سازد در ابتدای این جلسه حجة الاسلام سامر عبید از روحانیون فاضل سوری و از مبلغان با سابقه نیز به ارائه تجارب تبلیغی خود پرداخت ودر پایان نیز آیة الله سید مجتبی حسینی نماینده مقام معظم رهبری در سوریه سخنانی در باره اوضاع کنونی سوریه و وظیفه مبلغان در این شرایط بیان کرد و به سوالات حاضران پاسخ داد.
رایزن فرهنگی کشورمان در ابتدای بحث با اشاره به اهمیت قرآن گفت: قرآن از اين جهت كه سخن خداست، حامل آثار وضعى و هدايت ‌بخش است که نفوذ آن بر قلبها بسيار است.
 حجةالاسلام والمسلمین دکتر علی خیاط گفت: براساس آیات و روایات قرآن چراغ راه هدايت بشر براى همه زمان ها وبراى همه نسل‌هاست بنابراين بايد بيش از پيش بكوشيم تا از هدايت‌ هاى آن بهره مند شويم و در كنار آن از همه امت ها پيشى بگيريم و لحظه‌اى از اين چراغ روشنگر و هدايت‌بخش غافل نگرديم وتلاش کنیم همه از قرآن بهره ببرند ولی شرط بهره‌مندى از قرآن اين است كه سعی كنيم به همه ابعاد هدايتگرى اش پى ببريم که این مهم با تدبر در قرآن حاصل می شود.
 وی در ادامه تعریف تدبر آن را" فهم روشمند وهماهنگ ظاهر قرآن كریم" توصیف کرد كه درآن ارتباط آیات با هم مورد توجه است ودر عین اینکه ابتدایی ترین لایه فهم مجموعی قرآن كریم است، اساسی ترین نوع فهم و معیاردیگر فهم ها از قرآن نیز هست.
حجةالاسلام خیاط با اشاره به ضرورت تدبر در قرآن، آن را غایت انزال قرآن، ضامن رفع مهجوریت ازقرآن وگام آغازین به سمت فرد وجامعه قرآنی دانست وگفت: خداوند نيزفلسفه نزول قرآن را بر همين محور بيان فرموده است «كتاب انزلناه مباركاً ليدبروا آياته و ليتذكروا اولوالالباب».(قرآن كتاب مباركى است كه ما آن را نازل كرديم تا همه در آياتش انديشه كنند ودانايان ازآن پندگيرند... )
وی در ادامه گفت: تدبر در قرآن چون در راستاى درك معناى قرآن است زمنيه را براى عمل به آن فراهم مي‌سازد و بايد دانست كه روح والاى قرآن بدون تدبر در آيات بدست نمي‌آيد چنانكه حضرت على(ع) فرمودند: «الا لاخير فى قراته ليس فيها تدبر»
قرائت قرآن اگرچه ثواب و بهره خاص خودش را دارد اما كامل نيست و به هدف منتهى نمي‌شود.چرا كه تلاوت، مقدمه درك قرآن است و درك آن نيز بدون انديشيدن حاصل نمي‌شود بدون تدبر بی ثمر می ماند.
 وی دربخش دیگری از سخنانش مسئله تدبرنكردن در قرآن را حكايت كسانى دانست كه خداوند درباره آنها مي‌فرمايد: «افلا يتدبرون القرآن ام على قلوب اقفالها» که عدم تدبر آنان را به وادی کفر ونفاق کشانده است.
 رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه در مقام نتیجه گیری گفت: اگر چنین شود وتدبر در قرآن وفهم همگانی از آن تحقق یابد آحاد جامعه خواهند توانست: اولا: بینش های خود را بر اساس فهم خویش از قرآن سامان دهند، بدین معنی كه دریافت های زمانه خویش را به قرآن كریم عرضه كنند و صحت و سقم آنها را دریابند،


١٣:٤٦ - 1390/12/02    /    شماره : ٥٧٨٤٣٦    /    تعداد نمایش : ١٥٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج