سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

تبلیغ اسلام از راه انتقاد ادیان دیگر

تبلیغ اسلام از راه انتقاد ادیان دیگر در قرقیزستان

بنا به عقیده کارشناسان در حال حاضر قوانین سکولاری و تعلیمات اسلامی در قرقیزستان اجازه نمی دهند که حقوق و آزادی های اصلی افراد نقض گردند. اما اخیرا برخی از روحانیان و فعالان مذهبی کشور در نماز روز های جمعه برخی از پدیده های به عقیده آنها منفی فرهنگ غرب را مورد انتقاد قرار می دهند.
نظرسنجي که اخیرا رادیوی آزادی در میان نمازگزاران مناطق مختلف قرقیزستان انجام داد نشان می دهد که در مساجد کشور روحاینان ضمن تبلیغ تعلیمات اسلامی شیوه زندگی، ارزشها و برخی پدیده های فرهنگی و معیشتی مردمان کشور های غربی را مورد انتقاد و نکوهش قرار می دهند.
احمد فاخر اف امام جمعه یکی از مساجد قرقیزستان در این نظرسنجي گفت، لباس اروپائی برای افرادی که از اسلام و شریعت پیروی می نمایند مناسب نمی باشد. اروپائی ها که با سنن ما آشنائی دارند نباید از این نظر ما ناراحت شوند. نامبرده در جواب سوالي مبنی بر اینکه آیا اسلام اجازه می دهد که ضمن انتقاد از فرهنگ مردمان دیگر افراد را برای انجام کارهای خیر دعوت نمایید، گفت، چنانچه فرهنگ ملتهای دیگر تاثیری منفی بر روی اسلام بگذارد ما حق داریم در این باره صحبت کنیم.
اما برخی دیگر از امامان مساجد قرقیزستان ازآن جمله سویون کالیک اف از قارا سو و میازعلی عرف اف از اوش بر این نظرند که برای تبلیغ ارزشهای اسلامی هیچ نیازی برای انتقاد از فرهنگ مردم دیگرحتی انتقاد از افراد بی دین نیست.
به عقیده کارشناسان قرقیزی روحانیان جوان در قیاس با روحانیان سالمند بیشتر روحیه انتقادی دارند. قوبان علی اوزاق اف، یک کارشناس مسائل مذهبی قر قیزستان در این رابطه گفت، اکثر امامان و فعالان مذهبی جوان قرقیزستان درک نمی کنند که با انتقاد از پدیده های فرهنگی و مذهبی مردمان دیگر در واقع آنها به آن پدیده ها توهین می کنند. این امر دلیل عدم دانش در رشته اختلافشناسی آنها می باشد. به عقیده این کارشناس انتقاد پیوسته از شیوه زندگی، ارزشهای فرهنگی و معیشتی مردمان امریکا و چین که بسیار مشاهده می شود می تواند منجر به خدشه دار شدن روابط دیپلماتیک با آن کشور ها گردد. ثانیا، این امر می تواند به ایجاد عداوت بین مذاهب در کشور شود.


١١:٤٨ - 1390/12/15    /    شماره : ٥٧٩٣٠٧    /    تعداد نمایش : ١٥٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج