سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

سالگرد ارتحال پیامبر رحمت محمد مصطفی(ص)

مراسم سالگرد ارتحال پیامبر رحمت محمد مصطفی(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) در ایتالیا برگزار شد.

مراسم سالگرد ارتحال پیامبر رحمت محمد مصطفی(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) با حضور ایرانیان مقیم و خانواده ارگانهای ایرانی در رم در مجتمع شهید باهنر رم برگزار شد. در این مراسم حجه الاسلام والمسلمین رضا زاده معاون بین الملل موسسه مطالعات بین المللی قم در خصوص ابعاد اخلاقی و سیره اخلاقی پیامبر اکرم (ص) سخنرانی نمود.
آقای رضا زاده در سخنرانی خود ضمن اشاره به فضائل و اخلاقیات نبی اکرم (ص) به ابعاد فردی و اجتماعی سیستم اخلاقی در اسلام اشاره کرده و گفت : شخصیت پیامبر اکرم بهترین الگو برای مردم است و این سیره نبوی در عصر حاضر هم می تواند در زندگی اجتماعی انسانها محبت و آرامش ا ایجاد نماید .ما در دنیا فقط قطره ای از اخلاق بیکران آن حضرت را می توانیم توصیف کنیم چرا که خود پیامبر فرمودند " یا علی ما عرفنی الا الله و انت و ما عرفک الا الله و انا " .کسی مثل حضرت علی می تواند حقیقت پیامبر را درک کند و توصیف نماید ولی ما هم می توانیم به قدر وسع خود  از این خرمن اخلاقی و فضائل آن حضرت توشه ای برچینیم .(ما لایدرک کله لایدرک جزءه).
پیامبر اکرم کسی است که خداوند متعال در مورد وی فرمایند "انک لعلی خلق عظیم " ای پیامبر تو اخلاق با عظمتی داری .این حرف بزرگ و مقام والائی است که پیامبر ما دارد .در یک نظام اخلاقی جامع که شامل همه ابعاد انسانی و در همه جوامع و ادیان باشد دارای 4 بعد است.
اولین بعد اخلاق بعد اخلاق شخصی است یعنی در حوزه مسائل فردی خودش را چگونه بسازد؟ مهمترین جلوه اخلاق شخصی توانائی فرد در کنترل خودش است .وقتی با ناملامات روبرو می شود چگونه خود را کنترل کند؟ در سیره پیامبر اکرم می بینیم که وی در این خصوص بی نظیراست .وقتی وی را در شعب ابیطالب محاصره کردند و یاران وی را شکنجه کردند و .. برخی از اصحاب از وی پرسیدند که ای پیامبر نمی خواهی این امت را نفرین بکنی؟ پیامبر فرمودند من پیامبر رحمت هستم و برای نفرین مبعوث نشده ام .مورد و مصداق دیگر در این خصوص صبر پیامبر اکرم بود .خود حضرت فرمودند " ما اوذی نبی مثل ما اوذیت " هیچ پیامبری مثل من اذیت نشده است .ولی برخورد پیامبر همراه با صبر بوده است .پیامبر حتی با دشمنان خود با صبر و بردباری برخورد می کردند.


١٣:٣٧ - 1392/10/16    /    شماره : ٦٠٧٣٢١    /    تعداد نمایش : ٢٤٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج