سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمین دور مسابقات قرآنی در غنا

هفتمین دور مسابقات قرآنی در غنا در دانشگاه اسلامی برگزار گردید.

روزهای جمعه و شنبه 16 و17/12/1392 هفتمین دور مسابقات قرآنی با مشارکت رایزنی فرهنگی و دانشگاه اسلامی غنا در دانشگاه اسلامی برگزار گردید.
حدود 90 نفر در مقطع دانشگاهی و بزرگسال از مراکز آموزشی سراسر کشور غنا همچون دانشگاه اسلامی غنا، دانشگاه رادفورد آکرا، دانشگاه ویسکانسین آکرا، دانشگاه ناتسفورد آکرا، دانشگاه بین المللی احمدیه، کالج علوم قران در منطقه مدینه، جماعة المبشرین احمدیة استان مرکزی، مدرسه حفظ قران احمدیه در استان مرکزی، حوزه علمیه اهل بیت شرکت کردند.
 این مسابقات در گرایشهای حفظ کل، حفظ نصف، ترتیل، تنقیم و تفسیر برگزار گردید و به نفرات اول تا سوم  علاوه بر اعطاء مدرک جوایزی نیز اهدا شد.
این مسابقات از روز جمعه 16/12/1392 شروع شد و تا 12 نیمه شب ادامه داشت.
روز شنبه 17/12/1392 نیز این مسابقات بین مدارس راهنمایی و دبیرستانهای شهر آکرا ادامه یافت و حدود 100 نفر از مدرسه راهنمایی و دبیرستان لبنانی آکرا، مدرسه راهنمایی در منطقه دودوا، مدرسه راهنمایی المرسی در منطقه مدینه، دبیرستان اکشن در منطقه مدینه، دبیرستان سید الوصیین آکرا شرکت کردند.
پس از اتمام مسابقات در ساعت 13، آقای دکتر سخاوتی با اشاره به آیات "و رتل القرآن ترتیلاً" و "فاقرؤوا ما تیسر من القرآن" نتیجه گرفتند که با رجوع به قرآن، تلاوت قرآن و عمل به قرآن همه مشکلات فرهنگی، اجتماعی، و سیاسی ما حل خواهد شد.
آنگاه رایزن فرهنگی در باره جدایی ناپذیری ثقلین و و اینکه تفسیر صحیح قرآن فقط در نزد اهل بیت است، به شرح ذیل سخنرانی کردند:
"در میان یاران خود در مسجد نشسته بود و درباره امور دینی با آنان صحبت میکرد، که ناگهان عربی از در وارد شد و شروع کرد به پیامبر اکرم (ص) ناسزا گفتن. پیامبر(ص) به اصحاب فرمود کدام یک از شما میتواند این عرب را بیرون ببرد و زبان او را برای همیشه ببرد. اصحاب یکی یکی آمادگی خود را اعلام نمودند تا نوبت به امام علی(ع) رسید. حضرت به امام علی(ع) اجازه دادند و آن بزرگوار دست عرب را گرفتند و به بیرون مسجد بردند. اگر شما بودید چه میکردید؟ حتما زبان او را میبریدید و به خود میگفتید جزای کسی که به رسول خدا(ص) اهانت کند همین است. سایر اصحاب هم همین کار را میخواستند بکنند، لذا پیامبر اکرم (ص) به آنان اجازه نداد. منظور حضرت معنای مجازی بود. وقتی امام علی(ع) با آن عرب به داخل مسجد برگشت آن عرب شروع کرد از پیامبر (ص) تمجید کردن. از امام علی (ع) پرسیدند چه کردی، فرمود لباس فاخر برایش خریدم، به او غذا دادم و یک شتر به او دادم.
جناب رئیس! توجه میفرمایید یک کلام ساده پیامبر(ص) نیاز به تفسیر صحیح دارد. قرآن نیز چنین است؛ آیات زیادی از قرآن از متشابهات میباشد که معنای آن عمیق و نیاز به مفسر واقعی دارد. مفسر واقعی قرآن اهل بیت پیامبر(ع) و از جمله آنان امام علی(ع) هستند. باید توجه داشت در این مساله بین شیعه و سنی اختلافی نیست. در زمان خلیفه اول و دوم هر وقت در معنای آیه ای از قرآن یا احکام خدا به اختلاف میرسیدند سراغ امام علی(ع) میرفتند، چون میدانستند علوم الهی پیامبر (ص) نزد امام علی (ع) است. در جوامع روایی شیعه و سنی این حدیث نقل شده است که "انا مدینة العلم و علی بابها". نتیجه آن که قرآن و اهل بیت (که علوم قرآن نزد آنان است) تا روز قیامت از یکدیگر جدا نخواهند شد، یعنی برای تفسیر صحیح قرآن باید از آنان پرسید.
پس از رایزن فرهنگی، سفیر محترم ج. ا. ایران نیز طی سخنان کوتاهی در باره اهمیت قران و فعالیتهای قرآنی که در ج. ا. ایران صورت میپذیرد از جمله مسابقات بین المللی قرآن توضیح دادند و به برندگان تبریک گفتند.       
پس از سخنرانیها، طی مراسمی توسط سفیر محترم، رایزن فرهنگی، ریاست دانشگاه اسلامی، مدیر مدرسه اهل البیت، یکی از اساتید فرقه احمدیه جوایز به نفرات برتر اول تا سوم در رشته های مختلف اهدا گردید.


١١:١٩ - 1392/12/20    /    شماره : ٦١٠٤٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج