Saturday, July 31, 2021
Home|Iran|Islam|Persian Language|FAQ|Contact Us|Links|Sitemap
Login
Emri i përdoruesit :   
Fjalëkalimi :   
 
Captcha:
[Antarësim]
Vote
Votimi është jashtë funksionit
Visitors` Statistics
 Vizitor i kësaj faqe : 110493
 Numri i viziorëve të ditës së sotme : 156
 Totali i vizitorëve : 2896631
 Vizitorët online : 1
 Koha e vizitës : 1.4281
i zgjedhur

..
.
.
.
.
معرفي فصلنامه پرلا
.
آموزش آنلاین زبان فارسی
..

Clock
Lajme në foto

 • Letra e Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Hazret Ajatollah Uzma Khamanei, drejtuar rinisë evropiane dhe asaj amerikano-veriore lidhur me ngjarjet e fundit në Francë.
  Letra e Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Hazret Ajatollah Uzma Khamanei, drejtuar rinisë evropiane dhe asaj amerikano-veriore lidhur ....

 • Mesazhi i Liderit Suprem të Revolucionit islamik të Iranit pas vrasjes së një numri pelegrinësh në Mina
  Hazret Ajatollah Khamanei, lideri Suprem i Revolucionit Islamik të Iranit, pas tragjedisë katastrofike në Mina, ku humbën jetë shumë prej mysafirëve të Zotit...

 • Mesazh me rastin e Kongresit të madh të Haxhit
  Hazret Ajatollah Khamanei, Lideri Suprem i revolucionit Islamik të Iranit me anë të një mesazhi me rastin e Kongresit të madh të Haxhit...

 • Lideri suprem i revolucionit islamik të Iranit denoncon përpjekjet e Perëndimit për të krijuar përçarje midis myslimanëve ...
  Lideri suprem i revolucionit islamik të Iranit denoncon përpjekjet e Perëndimit për të krijuar përçarje midis myslimanëve shiitë dhe sunitë...

 • Rriten marrëdhëniet kulturore dhe fetare ndërmjet fondacionit kulturor iranian “Saadi Shirazi”
  Ditën e dielë, datë 3 qershor, drejtori i fondacionit kulturor iranian “Saadi Shirazi” në Tiranë, z. Abas Azizi zhvilloi një takim ...

 • Organizohet pelegrinazhi i përvitshëm në teqenë bektashiane “Reshat Baba” në Sarandë
  Ditën e dielë, datë 3 qershor, u zhvillua pelegrinazhi i përvitshëm në teqenë bektashiane “Reshat Baba” në qytetin e Sarandës. Në këtë ceremoni ...

 • Organizohet simpoziumi me temë “Imam Aliu (a.s) atdheu, liria” në Përmet
  Ditën e shtunë, datë 2 qershor Kryegjyshata Botërore Bektashiane në bashkëpunim me fondacionin kulturor Iranian “Saadi Shirazi” me rastin e ditëlindjes të Hazreti Imam Aliut (a.s), ...

 • Iranit, Hazreti Imam Khomeinit (r.h) në Mesxhidin e Ehli Bejtit (a.s) në Tiranë.
  Me rastin e 23-vjetorit të kalimit nga kjo jetë të udhëheqësit të ndjerë të Republikës Islamike të Iranit, Hazreti Imam Khomeinit (r.h), ditën e premte, ...

Lajmet e rëndësishme
Letra e Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Hazret Ajatollah Uzma Khamanei, drejtuar rinisë evropiane dhe asaj amerikano-veriore lidhur me ngjarjet e fundit në Francë.
Letra e Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Hazret Ajatollah Uzma Khamanei, drejtuar rinisë evropiane dhe asaj amerikano-veriore lidhur ....
 10:19 - 8/12/2015 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Aktivitetet e Fondacionit
Letra e Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Hazret Ajatollah Uzma Khamanei, drejtuar rinisë evropiane dhe asaj amerikano-veriore lidhur me ngjarjet e fundit në Francë.
Letra e Liderit Suprem të Revolucionit Islamik Hazret Ajatollah Uzma Khamanei, drejtuar rinisë evropiane dhe asaj amerikano-veriore lidhur ....
 10:19 - 8/12/2015 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Mesazhi i Liderit Suprem të Revolucionit islamik të Iranit pas vrasjes së një numri pelegrinësh në Mina
Hazret Ajatollah Khamanei, lideri Suprem i Revolucionit Islamik të Iranit, pas tragjedisë katastrofike në Mina, ku humbën jetë shumë prej mysafirëve të Zotit...
 21:35 - 3/10/2015 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Mesazh me rastin e Kongresit të madh të Haxhit
Hazret Ajatollah Khamanei, Lideri Suprem i revolucionit Islamik të Iranit me anë të një mesazhi me rastin e Kongresit të madh të Haxhit...
 21:24 - 3/10/2015 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Lideri suprem i revolucionit islamik të Iranit denoncon përpjekjet e Perëndimit për të krijuar përçarje midis myslimanëve ...
Lideri suprem i revolucionit islamik të Iranit denoncon përpjekjet e Perëndimit për të krijuar përçarje midis myslimanëve shiitë dhe sunitë...
 22:06 - 15/05/2013 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Rriten marrëdhëniet kulturore dhe fetare ndërmjet fondacionit kulturor iranian “Saadi Shirazi”
Ditën e dielë, datë 3 qershor, drejtori i fondacionit kulturor iranian “Saadi Shirazi” në Tiranë, z. Abas Azizi zhvilloi një takim ...
 16:21 - 17/06/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Iranit, Hazreti Imam Khomeinit (r.h) në Mesxhidin e Ehli Bejtit (a.s) në Tiranë.
Me rastin e 23-vjetorit të kalimit nga kjo jetë të udhëheqësit të ndjerë të Republikës Islamike të Iranit, Hazreti Imam Khomeinit (r.h), ditën e premte, ...
 16:32 - 14/06/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Kryetari i Bashkisë Përmet, vlerëson kontributin kulturor të fondacionit “Saadi Shirazi”
Ditën e shtunë , datë 1 qershor, drejtori i fondacionit kulturor iranian “Saadi Shirazi”, z. Abas Azizi zhvilloi një takim me kryetarin e bashkisë Përmet ...
 16:35 - 13/06/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Organizohet manifestimi madhështor kulturor në Kosovë me temë “ Gonxhja e Pejgamberit”
Ditën e shtunë, datë 12 maj me rastin e ditëlindjes të vajzës të dashur të profetit të Allahut (S), Hazreti Fatime Zahrasë, në Prishtinë u organizua një ...
 16:36 - 12/06/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Botohet libri "Udhëzuesi shëndetësor për muajin e bekuar të Ramazanit" në Shqipëri
Me ndihmën dhe përkrahjen e z. Abas Aziz drejtor i Fondacionit Kulturor Saadi Shirazi në Tiranë, së fundmi është botuar libri ...
 14:04 - 12/05/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Organizohet ceremonia e ndarjes së çmimeve për më të mirët në olimpiadën kulturore dhe letrare “Firdeusi”
Në ambientet e Kolegjit jopublik iranian “Saadi” është zhvilluar ceremonia e dhënies së çmimeve për fituesit në ...
 14:06 - 15/04/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Shoqëria dhe Kultura
Organizohet pelegrinazhi i përvitshëm në teqenë bektashiane “Reshat Baba” në Sarandë
Ditën e dielë, datë 3 qershor, u zhvillua pelegrinazhi i përvitshëm në teqenë bektashiane “Reshat Baba” në qytetin e Sarandës. Në këtë ceremoni ...
 16:27 - 16/06/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Organizohet simpoziumi me temë “Imam Aliu (a.s) atdheu, liria” në Përmet
Ditën e shtunë, datë 2 qershor Kryegjyshata Botërore Bektashiane në bashkëpunim me fondacionin kulturor Iranian “Saadi Shirazi” me rastin e ditëlindjes të Hazreti Imam Aliut (a.s), ...
 16:29 - 15/06/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Organizohet simpoziumi “ Mesazhi i profetit të islamit në ditën e lindjes së tij”
Ditën e shtunë 11 Shkurt, me rastin e ditëlindjes të profetit të nderuar Muhamed(S) dhe Imam Xhafer Sadikut (a.s), tarikati “Kadiri” i Shqipëri me në ...
 13:47 - 14/03/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Kremtohet në Hotel “Rogner” në tiranë përvjetori i 33-të I Revolucionit islamik të Iranit.
Mbrëmjen e së enjtes date 9 Shkurt 2012 në ambientet e hotel “Rogner Europa Park” në tiranë, me rastin e 33 vjetorit të ...
 14:01 - 11/02/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Festë madhështore me rastin e përvjetorit të fitores të revolucionit islamik Iranian, në shkollën e nxënësve iranianë në Tiranë
Me mbështetjen e fondacionit kulturor Iranian “Saadi Shirazi”si dhe në bashkëpunim me ambasadën e Republikës ...
 13:57 - 11/02/2012 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Nis shqipërimi i filmave iranianë
Filmat më të ndjekur në vitet e fundit të kinematografisë moderne iraniane si: “Ngjyra e Zotit” (Range Khoda), “Nusja” (Aroos),
 2009/09/09 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
“Trashëgimia kulturore perse në Ballkan”
METROPOLBLERINA GOCE 23/01/2009 Konferencë rajonale Fondacioni kulturor "Saadi Shirazi" në muajin shkurt pritet të organizojë
 2009/01/24 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Viti i gjuhëve botërore, në shqip vijnë persët
Gazeta STANDARDVioleta Murati Viti 2008 është shpallur nga UNESCO viti i gjuhëve botërore dhe në këtë kuadër nga puna ka nisur
 2009/01/24 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Në shqipe, Historia e letërsisë perse
Yllka Lezo 21/01/2009 Fondacioni kulturor "Saadi Shirazi", përktheu dhe botoi në gjuhën shqipe librin "Historia e letërsisë
 2009/01/24 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Mesazhi i Rëndësishëm i Liderit Suprem të Republikës Islamike të Iranit, Ajatollah Khamanei me rastin e masakrimit të popullit të Gazës
Në emër të Allahut Mëshiruesit MëshirëbërësitIna Allahi ua ina Ilejhi raxhiunKrimet e kobshme të regjimit sionist në Gaza dhe
 2009/01/01 - Komentet : 0Teksti i plotë >>
Lidhje

.
.
.
.
Instituti i Studimeve Perso-Iraniane Firdeusi
.
..
جاذبه های گردشگری ایران
.
بانک اطلاعات نسخ خطی
.
.
.
.
.

paraqitje

.

تماس با ما

PERLA

Instituti i Studimeve Perso-Iraniane Firdeusi

Vizitoni Iranin

موزه هخامنشي

خبرگزاري - آلبانيايي

tehran times

tehran magazine